Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  imla kilavuzu tarafından 6 yıl 8 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #1352 Yanıt
   imla kilavuzu 
  Yönetici


  Seksen küsur senelik ömründe dünya zevki namına bir şey tatmayan, ilimde derinliğin, ibadette titizliğin zirve isimlerinden ve asrın getirdiği tereddütlere, makul ve ikna edici cevapları yine asrımız insanının anlayışına uygun olarak sunmuş ”Büyük Çilekeş’in hayatı, gerçek olaylardan yola çıkılarak belgesel titizliği, sinema kurgusallığıyla günümüz insanına tanıtılmaya çalışılıyor.

  Filmde, ömrü mahkemeler, sürgünler ve hapislerle geçmiş bu büyük âlimin, kendisine selam verenlerin bile yakalanıp sorgulandığı bir dönemde, geniş halk kitlelerini aksiyona geçirmesi ele alınıyor. Bu film ile tarihte eşi benzeri olmayan bir şiddetsiz aksiyonun hikâyesi sinemaya aktarıldı.

  Said Nursi’nin de pek çok yerde ifade ettiği, dünyada artık varlığı inkar edilemeyen çok uluslu derin yapılara göndermelerin yapıldığı animasyonda, sahadaki piyonlar ve perde arkasındaki efendiler farklı bir görsellikle sunulmakta.

  Hayatta servet namına hiçbir şeyi olmayan, dünyeviliğe minnetsiz-kapalı yaşayan bir fikir adamının hayatını ibadet ciddiyeti ve yazdırma şevkinin yanı sıra kâinatla, varlıkla derin bir alaka üzerine kurması da filmde veriliyor. Çocuklarla sohbet etmeyi sevmesi, Rabbin Hay ismini taşıyan çimlerin üstünde ateş yakılmasına izin vermemesi ve karıncaların yuvasını dahi bozdurmaması gibi modern dünyanın çok geç fark ettiği noktalara dikkat çekilmesinin de özgün bir öyküsü, hayatından birebir kesitlerle ele alınıyor.

  Filmde genel olarak dünya kurulduğundan beri var ola gelen iyi-kötü, hayır-şer çatışmasının bir dönemdeki yansıması ve bunun bedelini ödeyen bir mütefekkirin çektiği eziyetler anlatılıyor. Anadolu insanının büyük bir hasbilikle sahip çıkmasının yanı sıra, tüm bu teveccühler içinde yalnız, yapayalnız bir mütefekkirin ibadetlerine ve inancına sarılarak bir toplumu ayakta tutmasına vurgu yapılıyor.

  Bediüzzaman’ın deyimiyle “iman ışığı”nın etrafında toplanan fedakârların, inanmışlık ve adanmışlığın manasını Üstadlarından öğrenen Barla Fedakârlarının en ince ayrıntılarda bile nasıl bir hayat yaşayabildikleri ve ibretlik hallerinden örneklerin sunulduğu bir hikâye gözler önüne seriliyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
Yanıtla: Allah’ın Sadık Kulu “Barla”
Bilgileriniz:
©2021 MAGGOG MEDYA | Tüm hakları DMCA tarafından korunmaktadır.

İLETİŞİM

Şikayet, öneri, teklif ve sorularınızı buradan iletebilirsiniz.

Sending
veya

Log in with your credentials

veya    

Bilgilerinizi unuttunuz mu?

veya

Create Account